• Efka.sk
email address
mopotfajova@gmail.com
cell phone number
+421 902 426 009
opening hours
8.00 AM - 7:00 PM
location
Trnava, Slovakia

Učenie malých detí ma vždy bavilo. Nielenže máte hneď úprimnú spätnú väzbu, ale učíte sa pri nich, aj keď si myslíte, že vy ste na hodine ich učiteľom. Dodnes si pamätám, ako jedna moja klientka povedala: " Vieš, ty keď sa s ňou hráš, tak je to tak naozaj."

V dnešnom víre technológií rýchlo zabúdame, aké to je robiť len jednu vec. Bežne sa s niekým rozprávame a popritom kontrolujeme mobil, pozeráme televízor alebo počúvame rádio. Na mojich hodinách sa naozaj stopercentne sústreďujem na žiaka- na to čo hovorí, ako to hovorí a čo tým chce povedať. Aj keď sú to malé deti aktívne ich počúvam a som tam pre nich prítomná nielen fyzicky, ale aj psychicky.Vtedy nemám problém vtiahnuť ich do jazyka a užiť si pri učení veľa zábavy.

Čo teda robím inak? Inak, že deti aj ja strácame pojem o čase a na hodiny sa tešíme?

Myslím si, že sa to dá zhrnúť do 10 bodov:

1. dajte deťom na výber (ak im dáte na výber vy z dvoch aktivít, ktoré by ste s nimi radi robili, bude to výhra pre obe strany- pre vás pretože urobíte niečo, čo ste si pre ne pripravili a pre ne, pretože sa môžu rozhodnúť- jednoduché áno alebo áno?)

2. orientujte sa na študenta/dieťa a jeho záľuby= reálne sa o ne zaujímajte a snažte sa aj materiály pripraviť okolo toho, čo ho zaujíma- make connection with your student and keep eye contact

3. buďte sami sebou= deti chcú aby sme boli dospelými, ale zároveň potrebujú, aby sme rozmýšľali ako oni

4. bavte sa= have fun with them and laugh a lot

5. spievajte= keď sa vám chce, aj keď nechce

6. rozprávajte príbehy a rozvíjajte ich detskú fantáziu

7. robte hodiny zaujímavými pre svoje vnútorné dieťa= objavte svoje vnútorné dieťa- nie je nad to, keď sa na hodine aj vy úprimne bavíte

8. neberte sa vážne

9. plánujte, ale nebojte sa plán zmeniť (obsah hodín mám vždy naplánovaný, ale každý učiteľ vie, že realita a plán nie sú vždy to isté)

10. zapájajte aj ostatných členov rodiny

Verím, že vaše hodiny budú jedinečné, pretože aj vy ste jedineční, ako učitelia. Teším sa na vaše nové skúsenosti.